Čo je to kašeľ ?

Dýchacie ústrojenstvo

Naše telo potrebuje k životu kyslík. Úlohou našich dýchacích orgánov je vychytávať kyslík zo vzduchu a poskytovať ho nášmu organizmu. Dýchacie ústrojenstvo človeka sa skladá z nosa, ústnej dutiny, priedušnice a pľúc. Touto cestou prechádza vzduch, ktorý vdychujeme

Funkcia dýchacieho ústrojenstva

Vdychovaný vzduch sa v nose zohrieva, zvlhčuje a filtruje pomocou malých chĺpkov, vyrastajúcich z nosnej sliznice.
Ak vdychujeme vzduch ústami, dostáva sa do priedušnice nefiltrovaný. Z toho dôvodu je lepšie, ak dýchame nosom.

Z priedušnice sa vdychovaný vzduch dostane do priedušiek. Priedušnica a priedušky sú pokryté tenkou sliznicou s epitelom s riasinkovými bunkami. Riasinky kmitajú smerom von k ústnej dutine a pomáhajú odstraňovať nečistoty a hlien.

Kašeľ a jeho funkcie

Na rozmnožovanie vírusov odpovedajú priedušky zápalovou reakciou a zvyšujú produkciu hlienu. Pretože riasinky samy nemôžu odtransportovať toľko hlienu naraz, začneme kašľať.

Pri kašli sa začne hlien uvoľňovať a celé armády vírusov sa vylučujú do okolia obrovskou rýchlosťou. Ľudia okolo vdýchnu vykašľané vírusy a nakazia sa...

Ochorenie dýchacích ciest – zápal priedušiek

Okolo 90 % všetkých prípadov ochorení dýchacích ciest pri prechladnutí je spôsobených vírusmi.

Ak vezmeme do úvahy frekvenciu možného kontaktu s prechladnutými ľuďmi, napr. v hromadných dopravných prostriedkoch, v škole alebo v práci, nie je možné sa vírusom vyhnúť.

Vírusy sa dýchacími cestami dostanú do priedušiek, kde napadnú zdravé bunky a začnú sa v nich množiť.

Väčšinou ich náš obranný systém dokáže zničiť, avšak v typickom období výskytu prechladnutí môže byť náš imunitný systém oslabený. Napomáha tomu prievan, vlhké oblečenie alebo nevhodná obuv.
Takýto stav prispieva k rýchlemu množeniu vírusov.

Ťažkosti pri prechladnutí začínajú obyčajne náhlym suchým kašľom, ktorý neskôr prechádza na takzvaný vlhký kašeľ, t. j. kašeľ produktívny. Tento kašeľ plní pre organizmus veľmi dôležitú úlohu – vykašliavaním hlienu z pľúc aktívne pomáha pri liečbe.

Mechanizmus kašľa:

Úlohou dýchacích ciest nie je len privádzať do tela vzduch, ale aj chrániť organizmus pred škodlivými látkami. Zaisťuje to epitel, ktorý je na povrchu slizníc a bežne produkuje malé množstvo hlienu, ktoré nás nijako neobmedzuje.

Zachytávajú sa na ňom cudzorodé látky, ako je napr. prach, ktoré hlien priebežne odplavuje. Ak sa ale do tela dostane dráždivá alebo nebezpečná látka, napr. baktérie alebo vírusy, citlivé receptory v horných aj dolných dýchacích cestách reagujú zvýšenou produkciou hlienu. Hustne a ostáva na stenách dýchacích ciest. To podráždi nervové zakončenia, ktoré vyvolajú kašeľ.

Pri zakašľaní sa dočasne zvýši tlak v pľúcach a vzduch a hlieny sa násilne vypudia z do úst. Výdychová rýchlosť dosahuje značne vysoké hodnoty, pri veľmi úpornom kašli až 800 km za hodinu!
 

Druhy kašľa:
 

A: Podľa dĺžky trvania:
 

Akútny:

Trvá 14 dní až 3 týždne. Sprevádza množstvo   ochorení dýchacích ciest, pokiaľ odznieva spolu s ostatnými príznakmi ochorenia, nie je dôvod znepokojovať sa.

Chronický:

Trvá minimálne počas troch mesiacov v roku a objavuje sa opakovane. Človek pri ňom spravidla vykašliava hlieny. Často pretrváva po prekonaných infekciách dýchacích ciest, pri dlhodobom sťaženom dýchaní cez nos (napr. pri zväčšených nosných mandliach), bežne trápi aj astmatikov, alebo fajčiarov.

Podceňovať chronický kašeľ sa rozhodne nevypláca! Postupne sa totiž automaticky rozvinie ťažšie poškodenie dýchacích orgánov. Pri chronickom kašli jednoznačne vyhľadajte lekársku pomoc a absolvujte vyšetrenie.
 

B: Podľa tvorby hlienu:
 

Suchý kašeľ

Suchý a dráždivý kašeľ, nazývaný aj neproduktívny, neodstraňuje z dýchacích ciest hlieny. Vzniká ako dôsledok prekrvenia sliznice a často sa objavuje v počiatočných fázach infekčného ochorenia. Zhoršuje sa v teplom a suchom prostredí.

Vlhký kašeľ

Vzniká, keď sa hlien v dýchacích cestách nejakým spôsobom pohybuje. Z dýchacích ciest sa pri ňom vykašliava hlien spolu s dráždivými látkami a baktériami, ktoré obsahuje.
 

Kedy určite vyhľadať lekára ?

 

 • ak je horúčka vyššia ako 38,5 °C a trvá dlhšie ako dva dni
 • ak sa stav zhorší alebo sa objaví znovu ešte horší ako predtým
 • ak ste skúsili jeden alebo viac liekov bez úspechu
 • ak sa objavia nežiaduce účinky
 • ak sú bolesti v krku stále silnejšie a na mandliach sa objavil biely povlak
 • ak sú uzliny na krku zdurené a citlivé na dotyk
 • ak sa objavujú návaly tepla a potenie, ktoré strieda zimnica
 • ak máme bolesti v uchu alebo silné bolesti vedľajších nosných dutín
 • objavia sa zvieravé bolesti na prsiach, dýchavičnosť či piskot na prieduškách
 • objaví sa ťažký kašeľ so zelenožltým, sivým alebo krvavým hlienom
 • ak kašeľ trvá dlhšie ako desať dní
 • ak sa objaví stuhnutie šije, vyrážky, veľká únava, modrý alebo sivý nádych pier, kože alebo nechtov
 • tehotné a dojčiace ženy by mali konzultovať samoliečenie radšej s lekárom.